Czy Einstein się mylił?

Promet (25 września 2011)
0

Na szczęście sam Albert Einstein wiedział, że fizyka to proces ciągłego przybliżania się do rzeczywistości - miał świadomość, że jego teorie mogą być ułomne i z całą pewnością są tylko początkiem, a nie kompletnym systemem (dlatego drugą połowę życia poświęcił na budowanie teorii wielkiej unifikacji). Dobrze całe zmiany w fizyce opisuje cytat:

Ptolemeusz stworzył Wszechświat, który przetrwał 1400 lat. Newton stworzył Wszechświat, który przetrwał 300 lat. Einstein również stworzył Wszechświat, ale nie potrafię powiedzieć, jak długo on potrwa.

A co do pytania z wątku - chyba nikt z nas Was nie będąc wybitnym fizykiem ani nie mając dostępu do odpowiedniego sprzętu potwierdzić empirycznie tego nie jest w stanie. Musimy zdać się na inne zespoły badawcze, które będą mogły potwierdzić lub podważyć te wyniki.

Ale ku pocieszeniu podkreślić należy, że Einstain był teoretykiem i jego teorie powstawały na papierze/tablicy i były potwierdzane dopiero po wielu latach. Tak więc pouczcie się trochę matematyki, weźcie papier, cygaro, fotel i może uda Wam się wyprowadzić model, w którym prędkość światła żadną barierą już nie jest.

Mistle (25 września 2011)
0

Tak więc pouczcie się trochę matematyki, weźcie papier, cygaro, fotel i może uda Wam się wyprowadzić model, w którym prędkość światła żadną barierą już nie jest.

spogo. teraz będę miała przedmiot Metody Dowodzenia Twierdzeń, to jakoś to ogarne. 

 

A co do pytania z wątku

które było retoryczne. : p

Hadar (26 września 2011)
0

Pojęcie prędkości jest nierozerwalnie połączone z najstarszym pojęciem fizycznym czyli masą. Problem jest taki, że mi do dziś nie wiemy co to jest masa. Co więcej prędkość jest związana ze strukturą czasoprzestrzeni, którą znamy tylko w dużych skalach. Być może da się wytłumaczyć eksperyment poprzez uwzględnienie krzywizny czasoprzestrzeni, a to by oznaczało, że wcale nie musieliśmy odkryć cząstki szybszej od światła. Być może neutrina mają naturę tachionów, albo zasada nieoznaczoności pozwala przekroczyć prędkość c.Brzmi mądrze prawda? Parafrazowałem słowa znajomego doktoranta fizyki z UŚ :)

pierwsza poprzednia 1 następna ostatnia