PGG Jam - All Play (48-godzinny maraton tworzenia gier)

dodał: Promet ⋅ dodane: czwartek, 24 listopada 2016komentarzy: 0
Kliknij aby powiększyć

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Poznańska Gildia Graczy zamierza poruszyć temat dostępności gier wideo dla graczy z niepełnosprawnościami. W tym celu, po raz pierwszy w Polsce, zorganizowany zostanie 48-godzinny maraton tworzenia gier (ang. game jam) dostosowanych do potrzeb tej grupy odbiorców. W ten sposób organizatorzy wydarzenia chcą podnieść poziom świadomości twórców gier i przypomnieć im, że wśród osób z niepełnosprawnościami są również potencjalni gracze.

Zagadnienie przystosowywania gier wideo do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest niestety bardzo często pomijane przez twórców gier. Taka sytuacja wynika najczęściej z braku świadomości samych twórców o istnieniu tego problemu. Szacuje się, że 15% społeczeństwa posiada pewną formę niepełnosprawności. Wśród nich są gracze, którzy nie będą mogli cieszyć się daną grą, o ile nie zostanie ona wyposażona w odpowiednie opcje.

Podczas wydarzenia jego uczestnicy dowiedzą się o problemach w dostępie do treści cyfrowych, na jakie napotykają osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Twórcy zdobędą również podstawową wiedzę o zasadach projektowania bardziej dostępnych gier. Jedną z takich reguł jest wprowadzenie opcji pozwalającej na zmianę kolorystyki gry, tak aby była ona przyjazna dla osób z zaburzonym rozpoznawaniem barw.   

Twórcy gier będą mogli zapoznać się również ze sprzętem pojawiającym się na rynku gamingowym, a który z powodzeniem może być wykorzystany do zwiększania dostępności. Przykładem takiego urządzenia jest eye tracker czyli technologia umożliwiająca sterowanie grą przy użyciu samego wzroku, na podstawie analizy ruchu gałek ocznych.

Na zakończenie wydarzenia każda drużyna będzie miała możliwość zaprezentowania stworzonej przez siebie gry.

Partnerami wydarzenia zostali Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (partner technologiczny) oraz firma Setapp (partner organizacyjny).


Informacje dodatkowe

Film promujący wydarzenie: https://www.youtube.com/watch?v=Fiy3sq270sc
Strona WWW: http://gildiagraczy.pl/pgg-jam-all-play

Komentarze (0):