Kliknij aby powiększyć
Salon Nowych Przestrzeni. Kierunek Humanistyka
Utworzone przez Katja
Rodzaj wydarzenia wykład
Miejsce Salon Posnania, ul. Ratajczaka 44
Data rozpoczęcia czwartek, 24 maja 2012, godz.: 17:00
Data zakończenia -

Opis wydarzenia

dodał: Katja ⋅ dodane: poniedziałek, 14 maja 2012komentarzy: 4

Inicjatywa Podotykaj sobie Poznań oraz Salon Posnania zapraszają na pierwszą odsłonę cyklu Salon Nowych Przestrzeni. Wraz z zaproszonymi gośćmi – Łukaszem KielbanemDawidem Klimczakiem oraz Emanuelem Kulczyckim - dyskutować będziemy na temat humanistyki w jej akademickim i popkulturowym wymiarze. Poruszymy m.in. następujące tematy:  –  blog naukowca: ludzka twarz uczonego czy ekskluzywny klub branżowy? Co to jest, czym to bywa i po co się to pisze? Pod własnym nazwiskiem, pseudonimem czy anonimowo?
– komunikacja via internet na linii student-student (giełda, forum roku, serwisy oceń wykładowcę), student-wykładowca (USOS, media społecznościowe, maile) i wykładowca-wykładowca (blogi). Jak to działa i dlaczego tak słabo?
– akademicki Big Brother. Czy studenci zdają sobie sprawę, że wykładowcy obserwują ich w sieci? Czy wykładowcy boją się odwrotnej sytuacji?
– kim jest humanista – kto jest humanistą? Dziennikarz, bloger, superman, wersja minimum, łżeelita? Jak humanista ma się do intelektualisty, inteligenta, hipstera i wykształciucha?
– uczelnia: dinozaur czy pionier? Jak sobie radzi z wyzwaniami – nową technologią, nową polityką edukacyjną, koniecznością zarządzania wizerunkiem, nowym typem studenta (klient, pokemon, multikierunkowiec)?

Spotkanie poprowadzi Magdalena Kamińska

Magdalena Kamińska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Interesuje się  społecznymi i kulturowymi wymiarami internetu, morfologią fabuł filmowych, prehistorią mediów audiowizualnych oraz filmem grozy. W zeszłym roku opublikowała monografię “Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu”. W Sieci boi się podpisać własnym nazwiskiem i występuje pod setkami pseudonimów.

Łukasz Kielban – historyk męskości, doktorant Wydziału Historycznego UAM, bloger, prowadzi Czas Gentlemanów – popularnonaukowy blog o historii mężczyzn głównie z okresu międzywojennego. Interesuje się społecznymi procesami konstruowania męskości. Aktualnie pracuje nad rozprawą doktorską na temat tożsamości polskich oficerów II RP. Wykłada historę gender na Studiach Podyplomowych z Zakresu Gender na UAM.

Dawid Klimczak – popularyzator humanistyki, zwłaszcza tej pozauniwersyteckiej. Założyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia „Nowa Humanistyka” oraz redaktor naczelny magazynu humanistycznego „Słowa i rzeczy”. Twórca takich inicjatyw jak Biblioteka Humanistyczna, cykl konferencji „W zwierciadle humanistyki” czy Quaestio.

Emanuel Kulczycki – filozof i bloger zajmujący się teorią komunikacji i piszący o komunikacji naukowej na blogu “Warsztat Badacza Komunikacji”. Zwolennik Otwartej Nauki. Adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

koordynacja: Podotykaj Sobie Poznań


Komentarze (4):

Shinyuu (17 maja 2012)
0
Być może dlatego, że w głowie miałam obraz poważnego pracownika naukowego który zajmuje się ciekawszymi rzeczami niż buszowaniem po internecie, w przeciwieństwie do miałkich i znudzonych życiem studentów, którzy nie wyobrażają sobie nie wejść w ciągu dnia na fejsa ;-)
zeter (17 maja 2012)
0
W sumie studenci dość namiętnie inwigilują prowadzących, więc niby dlaczego nie mają liczyć na wzajemność.
Katja (17 maja 2012)
0
Kulczycki ponoć bardzo ciekawie prowadzi swoje zajęcia.
Shinyuu (15 maja 2012)
0
Brzmi fascynująco. Chętnie dowiedziałabym się, jak wykładowcy stalkują studentów (nie miałam pojęcia, że tak jest). Swoją drogą, 'historyk męskości', nieźle to brzmi ;-)